Návod pro začátečníky: Jak si vybavit svoji první dílnu?

Každý kutil či zahrádkář se neobejde bez své vlastní dílny, ve které najde všechno potřebné nářadí a přístroje. Zařízení dílny vyžaduje pořádné plánování a trpělivost, díky kterým ušetříte čas i peníze. Jak na to? A na co byste si měli dát pozor?

Najděte si vhodnou místnost pro dílnu

Na úplném začátku byste měli zvážit, kam svoji novou dílnu umístíte. Konkrétně byste si měli za tímto účelem vyčlenit jednu místnost, ve které budete mít dostatek prostoru pro uložení všeho nářadí a materiálu. V ideálním případě by měla disponovat i připojením k elektrickému proudu a vodní přípojkou. Když se vám povede najít dostatečně velkou místnost, můžete do ní ukládat i zahradní náčiní a přístroje, včetně sekačky.

Nezapomeňte na pořádný stůl

Pořádný stůl neboli ponk je základem každé dílny. Jedná se o jednu z největších investic, kterou při zařizování své dílny učiníte. Stůl by měl být dostatečně velký a především pevný. Ještě předtím, než si ho pořídíte zvažte, co všechno chcete v dílně dělat. Pokud chcete například často pracovat se dřevem, budete potřebovat stůl s větší plochou a nosností. Jestli naopak počítáte s tím, že ho budete mít pouze na menší opravy, nemusíte to s velikostí přehánět.

Přečtěte si zajímavý článek:  Pila – čím víc jí používáte, tím víc do ní investujte

Zaměřte se na úložný prostor

Před samotnou koupí nářadí byste se měli zaměřit na to, kam ho uložíte. To, jak úložný prostor vyřešíte je pouze na vás. Počítat budete muset i s tím, že se v dílně často práší, a proto pro vás bude mnohem efektivnější ukládat ho do uzavíratelných boxů či skříní. V hobby obchodech určitě najdete plno inspirace, jak můžete organizovat své nářadí či jaké úložiště si lze pořídit.

S vybavením dílny to neuspěchejte

Velká část začínajících kutilů má tendenci pořizovat si všechno možné nářadí, u kterého ani neví k čemu slouží. To je však jedna z největších chyb, které se můžete dopustit. Zbytečně tak vyhodíte peníze, které budete možná potřebovat. Během svých kutilských pokusů či oprav okolo domu sami zjistíte, jaké nářadí potřebujete. Na rovinu vám, ale můžeme říct, že se nikdy nedočkáte momentu, kdy byste měli vše. Vždy se objeví situace, kdy si budete muset chtě nechtě zajít pro radu do železářství.

Přečtěte si zajímavý článek:  Začínáme s pletením

Pro začátek vám bude stačit pouze základní výbava, do které patří:

  • sada šroubováků (křižáky, torx neboli hvězdičky),
  • kleště,
  • metr,
  • vodováha,
  • kladivo,
  • svorky pro lehčí manipulaci s materiálem,
  • ruční pila,
  • sada klíčů,,
  • sada imbusových klíčů,
  • nůžky, nůž,
  • psací potřeby.

Uspěchat byste neměli ani nákup většího nářadí a přístrojů, jako jsou elektrické pily, brusky či frézy. Pro začátek vám zcela postačí aku šroubovák, přímočará pila, vrtačka a případně i motorová pila pro práci na zahradě.

Assembly Carpenter Carpentry - www_slon_pics / Pixabay

www_slon_pics / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search