Jak si snadno a rychle můžete založit kompost na vaší zahradě?
Obsah článku
V posledních několika letech se mezi zahrádkáři rozmohl trend kompostování. S jeho pomocí můžete totiž nejen ulehčit přírodě, ale získat i kvalitní hnojivo, které dodá vašim plodinám dostatek živin. Jeho založení vám navíc nezabere moc času ani práce. Jak na to? A co všechno k tomu budete potřebovat?
Proč začít kompostovat?
Kompostování je jednou z mála činností, kterou pomůžete nejen sami sobě, ale i přírodě. Do kompostu totiž můžete dát většinu odpadu ze zahrady a kuchyně, který by jinak skončil v popelnici. Oplátkou za to získáte kvalitní humus, který je bohatý na živiny. Ten můžete poté využít k hnojení záhonů či stromů na vaší zahradě.
Vyberte správné místo
Proto abyste mohli začít kompostovat, musíte nejprve najít správné místo pro svůj kompostér. Nejlepší ho je umístit na místo, kde na něj nebude svítit přímé slunce a nebude vystaven silnému větru či dešti. Zároveň byste měli myslet i na to, na jaké podložce bude stát. Ideální je, aby byl položený na volné půdě, odkud k němu budou mít přístup drobní živočichové včetně žížal.
Jaký kompostér vybrat?
Pokud máte pro kompostér vhodné místo, můžete přistoupit k jeho výběru. Jestli si chcete ulehčit práci, bude pro vás vhodnější investovat do plastového kompostéru. Ten je možné pořídit hned v několika velikostech, přičemž nejčastěji se setkáte s objemem 300 až 600 litrů. Vhod přichází i možnost vytvořit si svůj vlastní kompostér ze dřeva či jiných materiálů. Tímto způsobem můžete získat mnohem více prostoru pro kompostování a tvorbu většího množství výživného humusu.
Jak na založení kompostu?
Když už máte kompostér připravený a usazený na správném místě, přichází na řadu jeho založení. Pro vytvoření základu budete potřebovat drobné větvičky, které nalámete a rozprostřete po celé ploše kompostéru. Alternativně za tímto účelem můžete využít i slámu nebo štěpku.
Poté můžete začít s vkládáním biologického odpadu, jako je tráva, zbytky zeleniny nebo listí. Vždy si dejte pozor na to, aby byl všechen materiál pořádně provzdušněný. Do udusané sněti trávy a listí se totiž nedostanou živočichové a organismy, kteří přispívají k rychlejší tvorbě humusu. Tu podpoříte i pravidelným překopáváním kompostu, které byste měli provádět minimálně dvakrát ročně.
Co patří do kompostu?
Abyste získali opravdu kvalitní hnojivo, musíte dát pozor na to, co do kompostu dáváte. Obecně do něj patří téměř všechny produkty rostlinného původu, jako jsou části květin, posekaná tráva, slupky od brambor a jiné zeleniny, kůra, čajové sáčky či papír.
Do kompostu rozhodně nepatří:
- pecky z ovoce
- kosti
- tuky
- trus od psů a koček
- plasty a různé chemikálie
- rostliny napadené škůdci
- popel z uhlí a cigaret